Nowo odkryte białko kluczem do wyleczenia retinopatii cukrzycowej?

Zachorowalność na cukrzycę wzrasta w krajach wysoko rozwiniętych w zastraszającym tempie, a w ślad za nią kroczy zwiększenie liczby chorych na retinopatię cukrzycową. Szacuje się, że ta poważnie upośledzająca wzrok i często nieodwracalna choroba dotknie w 2050 r. prawie 20 milionów Amerykanów, czyli trzykrotnie więcej niż w roku 2005.
 
Przyczyną retinopatii cukrzycowej jest uszkodzenie siatkówki – położonej w tylnej części oka błony odpowiedzialnej za odbiór bodźców wzrokowych. Początkowo zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi powoduje, że naczynia krwionośne siatkówki tracą szczelność, a przesiękający z nich płyn niszczy receptory wzrokowe. W późniejszej, niepomyślnie rokującej fazie dochodzi również do angiogenezy, czyli rozrostu nieprawidłowych naczyń, które mogą pękać, zaciągać siatkówkę lub powodować jej bliznowacenie. Angiogenezę pobudza tzw. czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. vascular endothelial growth factor - VEGF), dlatego retinopatię cukrzycową próbuje się leczyć, podając inhibitor VEGF bezpośrednio do gałki ocznej. Niestety taka terapia odnosi skutek jedynie u ok. 40% chorych, więc naukowcy nie ustają w wysiłku, by opracować skuteczniejszy lek.
 
Nadzieją może się okazać opisane niedawno białko ARF6 – pośrednik między komórkami siatkówki a VEGF, który odpowiada za zwiększenie liczby receptorów dla tego czynnika wzrostu, tym samym nasilając proces nieprawidłowej angiogenezy. Substancję hamującą jego działanie przetestowano póki co u myszy, uzyskując niezwykle optymistyczne rezultaty –wykazywał on znacznie większą skuteczność niż inhibitor VEGF podawany dogałkowo.
 
Cukrzyca nie jest jednak jedyną chorobą, w której zrozumienie mechanizmu regulującego ekspresję receptorów dla VEGF może przynieść rewolucję w terapii. Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego odgrywa również istotną rolę w progresji chorób nowotworowych, gdyż to dzięki wytwarzaniu nowych naczyń guzy są w stanie wciąż rosnąć i nie ulegać martwicy z niedokrwienia. Opracowanie skutecznego inhibitora ARF6 zahamowałoby więc niekontrolowany rozrost zdolnych do angiogenezy nowotworów.
 
Zanim to jednak nastąpi, zachęceni pozytywnymi efektami badacze muszą zaplanować próby kliniczne u ludzi, określić bezpieczeństwo preparatu i opracować najlepszą formę jego podawania. Miliony pacjentów tracących wzrok z powodu retinopatii cukrzycowej z pewnością trzymają kciuki za sukces przedsięwzięcia.

Źródła: 

Diabetes.co.uk

Medical News Today

Science Daily

Źródło grafiki: 123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
5.0

1 wszystkich ocen
Zaloguj