Proste laserowe urządzenie wykryje czerniaka w kilka sekund

Choć dzięki licznym kampaniom informacyjnym zwiększa się społeczna świadomość, jak istotna jest profilaktyka czerniaka złośliwego, system opieki zdrowotnej nie zawsze nadąża za potrzebami pacjentów. Nawet jeśli zauważą oni, że na ich ciele nagle pojawiła się dziwna plamka, a obecne od dawna znamię powiększyło się i zmieniło zabarwienie, na kontrolę u dermatologa będą czekać miesiącami. Badanie podejrzanych zmian barwnikowych najczęściej wykonuje się za pomocą dermatoskopu, ale jego obsługa wymaga przeszkolenia i sporo praktyki. Poza tym zazwyczaj dysponują nim tylko specjaliści chorób skóry.

Co zrobić, by usprawnić wykrywanie nieprawidłowych znamion i sprawić, by także lekarze innych specjalności nie bali się podejmować tego zadania? A gdyby tak stworzyć prosty w obsłudze i tani przyrząd, idealny do badań przesiewowych, który w kilka sekund odpowiedziałby, czy daną zmianą należy się martwić?

Takiego zadania podjął się kanadyjski doktorant z University of British Columbia, Daniel Louie. Mężczyzna doszedł do wniosku, że najprościej i najtaniej będzie odróżniać łagodne znamiona od rozrostów złośliwych za pomocą… światła - ale nie zwykłego, lecz laserowego. Precyzyjnie mówiąc, Louie zaczął badać, w jaki sposób różne zmiany skórne rozpraszają wiązki światła, i szybko odkrył, że na podstawie charakterystycznego wzoru tego rozproszenia można na przykład z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać czerniaka. Komórki nowotworów złośliwych są bowiem większe ciemniejsze i bardziej nieregularne.

Badanie trwa dosłownie kilka sekund, a jego wynik jest dość jednoznaczny i łatwy do interpretacji, przeszkolenie personelu medycznego w jego obsłudze nie wymagałoby zatem wiele czasu. Jako że technologia produkcji i mechanizm działania urządzenia również są stosunkowo proste, miałoby ono kosztować nie więcej niż kilkaset dolarów. Tak więc praktycznie każda placówka zdrowotna mogłaby sobie pozwolić na taki wydatek i rozpocząć badania przesiewowe, przyczyniając się do zwiększenia wykrywalności czerniaka na wczesnym etapie choroby.

Choć czerniaki stanowią jedynie 1% złośliwych nowotworów skóry, ze względu na wysoką zdolność do dawania przerzutów są one obarczone znacznie wyższą śmiertelnością niż jakikolwiek rak powłok ciała. Dlatego też tak istotne jest wykrycie choroby na wczesnym etapie, zanim dojdzie do rozsiewu. Kanadyjski wynalazek bez wątpienia się do tego przyczyni.    

Źródło: Medical News Today

Źródło grafiki: 123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj