Rak piersi - innowacyjne badanie krwi pomoże wykryć wczesne stadium choroby

Naukowcy opracowują badanie krwi, które może pomóc w wykryciu raka piersi 5 lat przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów, stosując badanie krwi, które identyfikuje odpowiedź immunologiczną organizmu na substancje wytwarzane przez komórki nowotworowe. Ta metoda byłaby bardziej komfortowa i opłacalna niż tradycyjne badanie mammograficzne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet na całym świecie. Większość rodzajów raka piersi jest uleczalna, a wskaźniki przeżycia są wysokie w przypadku wczesnego wykrycia i natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Jednak rak piersi nie zawsze powoduje oczywiste objawy we wczesnym stadium choroby, co może prowadzić do późnego wykrycia i wpłynąć na skuteczność leczenia.

Niedawno naukowcy z University of Nottingham w Wielkiej Brytanii postawili hipotezę, że badanie krwi sprawdzające obecność niektórych przeciwciał może pomóc wcześnie i łatwo wykryć raka piersi. Wyjaśniają, że gdy rak jest obecny, wytwarza antygeny. Są to substancje wywołujące odpowiedź immunologiczną. Następnie układ odpornościowy próbuje przeciwdziałać tym substancjom poprzez uwalnianie autoprzeciwciał. Zespół rozpoczął prace nad badaniem krwi, które umożliwi wykrycie tych autoprzeciwciał i wskazanie, czy rak piersi jest obecny. Najpierw opracowano panele antygenów nowotworowych (TAA) specyficznych dla raka piersi. Umożliwiło to sprawdzenie obecności autoantygenów we krwi, które są związane z odpowiedzią na TAA specyficznych dla raka piersi.

W nowym badaniu naukowcy pobrali próbki krwi od 90 osób z nowotworem złośliwym piersi oraz grupy kontrolnej, skłądającej się z 90 zdrowych ochotników. Naukowcy zastosowali specjalistyczne metody przesiewowe w celu wyszukania autoprzeciwciał wytworzonych przeciwko 40 TAA, o których już wiedzieli, że są związane z rakiem krwi i 27 TAA, o których nie było wiadomo, czy mają związkek z tym rodzajem nowotworu. Wyniki badań wykazały, że rak piersi indukuje autoprzeciwciała przeciwko panelom określonych TAA, co pozwala na wykrycie raka z odpowiednią dokładnością, identyfikując te autoprzeciwciała we krwi. To innowacyjne badanie krwi może pomóc specjalistom w wykryciu raka piersi do 5 lat przed wystąpieniem widocznych objawów. W sumie zespół opracował trzy panele TAA, które umożliwiły im sprawdzenie pod kątem autoprzeciwciał, które na nie zareagują. Badacze zauważają, że im więcej TAA jest obecnych w panelu, tym dokładniejsze są wyniki badań krwi.

Panel z pięcioma TAA ułatwił prawidłowe wykrycie raka piersi w 29% próbek od osób z rakiem piersi. Badanie potwierdziło również brak raka piersi w 84% próbek z grupy kontrolnej. Panel obejmujący siedem TAA pozwolił na prawidłowe wykrycie raka piersi w 35% próbek pobranych od osób z rakiem i potwierdził brak raka w 79% próbek od osób zdrowych.

 

Wyniki te są zachęcające i wskazują, że można wykryć sygnał wczesnego rozwoju nowotworu złośliwego piersi. Test wymaga jeszcze dalszej pracy, ale po poprawieniu jego dokładności otwiera się możliwość skorzystania z prostego badania krwi w celu usprawnienia wczesnego wykrywania choroby. Naukowcy kontynuują teraz tę misję, badając próbki krwi od 800 osób z rakiem piersi na panelu dziewięciu TAA. Mają nadzieję, że doprowadzi to do większej dokładności wyników testu.

Wyniki tych innowacyjnych badań przedstawiono niedawno na konferencji National Cancer Research Institute 2019.

Badanie krwi w celu wczesnego wykrycia raka piersi byłoby opłacalne, co jest szczególnie cenne w krajach o niskim i średnim dochodzie. Byłoby to również łatwiejsze badanie przesiewowe w porównaniu z obecnymi metodami, takimi jak mammografia

Zespół uważa, że ​​jeśli badania te uzyskają pełne finansowanie w najbliższej przyszłości, test może stać się publicznie dostępny w ciągu najbliższych 4–5 lat.

Podobne testy są opracowywane dla innych rodzajów raka, w tym raka płuc, trzustki, jelita grubego i wątroby. Takie guzy lite, a także rak płuc i piersi stanowią około 70% wszystkich nowotworów. Badanie krwi w celu wykrycia któregokolwiek z tych nowotworów na wczesnym etapie jest nadrzędnym celem pracy naukowców. W Polsce aktualnie dostępne jest badanie genów pozwalające ocenić ryzyko zachorowania na nowotwory dziedziczne, w szczególności raka piersi, jajnika i prostaty. 

 

 

Źródła:

National Cancer Research Institute

Medical News Today 

Science Daily

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj