Aktualne wytyczne dotyczące ruchu turystów w związku z pandemią COVID-19

 

Światowa pandemia koronawirusa przedłuża się już na kolejny sezon wakacyjny. Jeszcze do niedawna byliśmy pewni, że sezon urlopowy 2021 będzie wolny od obostrzeń. Pomimo, że przez ten czas doczekaliśmy się szczepionek, chorujących i zmarłych jest coraz mniej, a obostrzenia ogólnokrajowe systematycznie znikają, to wciąż nie możemy być pewni całkowitego wyjścia z pandemii. Niestety w różnych miejscach na całym świecie wybuchają nowe ogniska koronawirusa, powodowane agresywnymi odmianami wirusa. I podczas gdy jeszcze nie tak dawno Izrael praktycznie zdjął wszystkie obostrzenia, a w Anglii uważano, że koronawirus został pokonany, to już teraz wiemy, że wiele krajów powraca do stosowania obostrzeń, czy to krajowych czy związanych z ruchem turystycznym. W Izraelu ponownie trzeba zasłaniać usta i nos w zamkniętych miejscach publicznych podobnie jak w Polsce. Widać więc, że nawet w krajach, gdzie wyszczepialność populacji utrzymuje się na poziomie około 80% restrykcje znów zaczynają być aktualne. Dzieje się tak z pewnością z uwagi na szalejący wariant Delta, który jest bardzo groźny. Najwięcej zarażonych tym wariantem notuje się w Indiach i Wielkiej Brytanii, która niedawno cieszyła się bardzo dobrymi statystykami pod względem spadku zagrożenia pandemicznego.

 

Wariant Delta

 

Wariant Delta inaczej nazywany jest B.1.617.2 i został po raz pierwszy wykryty w październiku 2020 r. w Indiach, a dokładnie w Mal (stan Maharashtra). Niestety został zlokalizowany już w wielu krajach na całym świecie, tym także w Polsce. Pierwotnie nazywano go wariantem indyjskim, ale obecnie nosi przydomek „Delta”. W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła go do „niepokojących mutacji”, do których włącza się również wariant Alfa (B.1.1.7), Beta (B.1.351) i Gamma (P.1). Koronawirus zdążył wytworzyć już wiele mutacji. A wariant Delta jest jedną z najbardziej niepokojących. Podczas gdy przy pierwotnym wariancie koronawirusa jedna osoba zarażała 2 kolejne, w wariancie brytyjskim zarażało się już 5 osób, to w wariancie Delta przez jedną osobę zarażoną chorować może kolejne 8 osób. Wariant ten jest więc bardzo zaraźliwy i łatwo dochodzi do jego rozprzestrzeniania się. Badania pokazują, że już kilkusekundowy kontakt z osobą chorą lub nawet minięcie się z nią w windzie może prowadzić do zachorowania. Najwięcej przypadków tej odmiany wirusa notuje się obecnie w Wielkiej Brytanii, gdzie poziom chorych na tę odmianę wynosi ok 52 000 przypadków. Kolejne kraje z największą ilością chorych to Indie, USA i Niemcy. Rządy tych państw już zaczynają wspominać o ponownym zamykaniu, aby uchronić resztę obywateli. Zjawisko to jest szczególnie niepokojące z racji na to, że w Wielkiej Brytanii zaszczepiło się już bardzo dużo obywateli. Badania wykazują, że osoby zaszczepione nie chorują lub przechodzą zarażenie zdecydowanie lżej, największe zagrożenie panuje więc wśród osób niezaszczepionych. Do tej pory nie ma wystarczających informacji, aby stwierdzić czy wariant Delta wywołuje więcej zgonów niż inne mutacje, jednak zdecydowanie nie można go bagatelizować, że względu na gwałtownie rosnącą liczbę chorych i możliwość ponownego przeciążenie służby zdrowia.

 

Aktualne obostrzenia dla turystów

 

W związku z szybkim rozprzestrzenieniem się koronawirusa Delta i wybuchaniem nowych ognisk rządy kolejnych państw wprowadzają kolejne ograniczenia na swoich granicach:


Bośnia i Hercegowina - do wjazdu na teren kraju wymagany jest negatywny wynik testu PCR lub antygenowego z materiału pobranego w ciągu 48 h przed przybyciem. Test jest obowiązkowy dla osób niezaszczepionych bez względu na wiek, w tym dzieci. Od 11.06. zwolnione z posiadania testów są osoby zaszczepione, które co najmniej 14 dni przed wjazdem przyjęły ostatnią dawkę danej szczepionki. Z kwarantanny w Polsce zwalnia negatywny wynik testu wykonanego przed przylotem do kraju lub szczepienie.


Grecja - do wjazdu na teren Grecji uprawnia negatywny wynik testu PCR. Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72h przed przyjazdem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 5 lat). Do Grecji mogą swobodnie wjechać osoby w pełni zaszczepione (po 2 tygodniach od przyjęcia osttsniej dawki), Z kwarantanny po przylocie zwalnia negatywny wynik testu wykonanego przed przylotem do kraju lub szczepienie.


Chorwacja - od 1 lipca osoby, które chcą wjechać na teren Republiki Chorwacji zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Od osób, które nie posiadają certyfikatu wymagany jest negatywny wyniku testu PCR - nie starszy niż 72 godzin lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48 godzin. Dzieci poniżej 12 lat, podróżujące pod opieką osób, które posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu, zwolnione są z obowiązku testu. Osoby, które nie wykonają tekstu lub mają pozytywny wynik będą kierowanie na 10. dniową kwarantannę.


Francja - aby wjechać do Francji z Polski należy posiadać albo negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego) wykonanego do 72 godzin przed kontrolą albo zaświadczenie o szczepieniu (dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca, albo 2 tygodnie po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców lub cztery tygodnie w przypadku szczepionki Johnson & Johnson).

 

Izrael - wjazd na terytorium Izraela możliwy jest wyłącznie w odniesieniu do ściśle określonych kategorii cudzoziemców - po uzyskaniu zgody odpowiednich władz izraelskich. Szczegółowe informacje w tym względzie dostępne są na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.

 

Portugalia - przy podróży do Portugalii kontynentalnej (wybrzeże Algarve, Lizbona i wybrzeże Lizbońskie, Porto) należy okazać negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed wylotem lub wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin przed wylotem. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Należy również wypełnić formularz PLF. Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 sierpnia 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski. Z kwarantanny niezależnie od kierunku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki).

 

Wielka Brytania - od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system "świateł drogowych" wprowadzający różne zasady wjazdu do tego kraju w zależności od kraju, z którego osoba przybywa. Polska obecnie objęta jest kolorem pomarańczowym. Przed powrotem z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy wypełnić formularz lokacyjny, wykupić testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii, wykonać test w kierunku COVID-19. Po powrocie z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy poddać się 10-dniowej kwarantannie i wykonać wykupione wcześniej testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii.

 

 

W przypadku pozostałych krajów najlepiej poszukiwać informacji na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Test antygenowy wymagany w wielu krajach można wykonać już od 125 zł we Wrocławiu i okolicach. Wynik otrzymujemy po zaledwie 2h drogą elektroniczną. Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek podczas podróży warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie Warta na wypadek konieczności pobytu w szpitalu czy specjalistycznego leczenia

 

 

 

Bibliografia:

Deutche Welle

Materiały własne

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj