W ostatnim czasie koronawirus SARS CoV-2 dotarł do Polski. Wirus rozprzestrzenił się już także we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Służby ostrzegają, że w najbliższym czasie zachorowań będzie coraz więcej. W mediach codziennie natrafiamy na nowe informacje odnośnie wirusa, w tym zalecenia dotyczące skutecznej prewencji przeciwko koronawirusowi. Jakie są najnowsze wytyczne WHO?
Większość zarażonych ludzi doświadcza łagodnej choroby i dochodzi do siebie, ale dla innych może być ona poważniejsza. Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:
*Często myj ręce
Ręce należy myć co najmniej przez 30 sekund, używając do tego ciepłej wody oraz mydła lub innej substancji bakteriobójczej (żelu, środków na bazie alkoholu). Mycie rąk mydłem i wodą lub substancją na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na rękach. Myj ręce zawsze po powrocie do domu. Nie dziel się z innymi jedzeniem dostępnym w paczkach lub miskach po które trzeba sięgać dłońmi. Gdy przebywasz w miejscu publicznym nie susz rąk po umyciu lub używaj do tego jednorazowych ręczników. Nie korzystaj z automatycznych suszarek, które poprzez podmuch powietrza mogą rozprzestrzeniać cząsteczki wirusa.
*Zabezpiecz swój dom/miejsce pracy
W trosce o zdrowie własne i domowników należy zadbać o czystość w najbliższym otoczeniu, czyli domu i miejscu pracy. Zadbaj, aby wszystkie pomieszczenia były odpowiednio przewietrzone. Do czyszczenia mebli i przedmiotów używaj różnych środków dezynfekujących. Podczas sprzątania używaj rękawiczek i zaraz po użyciu wyrzucaj je. Wycieraj swoje biurko i klawiaturę komputera.
*Unikaj dotykania twarzy
W obecnej sytuacji należy zdecydowanie ograniczyć dotykanie dłońmi nosa, oczu, ust, gdyż wirus przedostaje się do organizmu błonami śluzowymi. Skup się na tyle, aby ograniczyć odruchowe dotykanie twarzy, podpieranie głowy w takcie siedzenia, ślinienie palca podczas przewracania kartek papieru, pocieranie oczu itp.
*Zachowaj odpowiedni dystans
Zaleca się, aby przebywać co najmniej w odległości 1 metra od pozostałych osób, szczególnie tych kaszlących i kichających. We Włoszech nie można siedzieć bliżej siebie w restauracji niż we wspomnianej odległości 1 metra. Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym koronawirusem SARS CoV-2.
*Dbaj o higienę dróg oddechowych
Upewnij się, że Ty i ludzie wokół ciebie przestrzegają higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę. Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając higieny oddechowej, chronisz ludzi wokół siebie również przed innymi wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa, a w tym chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS CoV-2.
*Unikaj dotykania przedmiotów
Szczególnymi miejscami w jakich powinniśmy uważać są sklepy, bankomaty, automaty do zakupu biletów komunikacji miejskiej, przyciski otwierające drzwi, wszelkie poręcze, klamki itp. Postarajmy się otwierać drzwi biodrem, łokciem lub łapiąc za dół uchwytu. Jeśli natomiast nie mogliśmy inaczej dostać się do środka to myjmy ręce od razu po wejściu lub dezynfekujmy je płynem na bazie alkoholu w sprayu. Wskazane jest również czyszczenie płynami dezynfekującymi przedmiotów codziennego użytku takich jak włączniki światła, klamki, słuchawka telefonu stacjonarnego, telefon komórkowy czy tablet. Każdy z domowników powinien posiadać swój własny ręcznik (należy trzymać je w takim miejscu aby się nie stykały) i szczoteczkę do zębów.
*Dbaj o seniorów
Na podstawie dotychczasowych obserwacji stwierdzono, że najciężej zachorowanie koronawirusem SARS CoV-2 przechodzą osoby starsze, powyżej 70 roku życia. Dlatego przypomnijmy seniorom, aby unikali przebywania w skupiskach (np. na lokalnym targu). Jeśli możemy to wyręczmy ich w zakupach czy codziennych czynnościach. Podzielmy się z nimi informacjami na temat higieny i zaleceń WHO.
*Pozostań w domu
Jeśli nie ma takiej konieczności, to lepiej ograniczyć swoją aktywność towarzyską, gdy jeszcze nie wiemy jakich rozmiarów nabierze epidemia w Polsce. Lepiej zrezygnować z imprez masowych (które zgodnie z najnowszymi wytycznymi zostały w Polsce zakazane), a także wyjść do kina, teatru, dużych supermarketów itp. Również wskazane jest ograniczenie podróży po kraju, korzystając z publicznego transportu i wyjazdów za granicę.
*Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami
Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi koronawirusa SARS CoV-2 i chroby jaką wywołuje COVID-19. Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez lekarzy, Ministra Zdrowia oraz krajowych i lokalnych organów zdrowia publicznego lub pracodawcę. Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje o tym, czy COVID-19 rozprzestrzenia się na twoim obszarze.
*Zrób większe zakupy
Będąc przy okazji w sklepie nic nie stoi na przeszkodzie zrobienia nieco większych zakupów niż zwykle. Wybierając produkty służące jako zapasy sięgnij po te z długim terminem przydatności jak: makaron, kasza, ryż, płatki owsiane, płatki kukurydziane, pieczywo chrupkie, harbatniki, czekolada, produkty w puszkach i słoikach. Warto również zaopatrzyć się w dodatkowe środki do dezynfekcji - płyny odkażające, mydło, proszek do prania, nawilżone chusteczki itp. Nawet jeśli nie będzie potrzeby wykorzystania tych produktów teraz, to będziesz mógł spokojnie przygotowac się na ewentualną konieczność pozostania w domu lub kwarantannę.
*Pamiętaj o zasadach kwarantanny!
Jak postępować w przypadku kwarantanny?
Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy takie jak: kaszel, gorączka, zmęczenie, dusznosci, problemy z oddychaniem powinniśmy powiadomić o tym:
-
telefonicznie stację epidemiologiczno-sanitarną,
-
lub zgłosić się na oddział zakaźny,
-
można dzwonić również na specjalną infolinię NFZ: 800 190 590
Najlepszym sposobem jest kontakt telefoniczny z odpowiednimi służbami, zamiast samodzielnego udania się na SOR lub przychodni POZ.
Po zgłoszeniu się do odpowiednich służb zdecydują one o dalszym sposobie leczenia.
Kwarantanna stosowana jest w przypadku osób które są zdrowe, ale mogły mieć styczność z zarażonymi lub wróciły z krajów w których występuje koronawirus. Czas kwarantanny wynosi obecnie 14 dni. W tym czasie należy pozostać w domu - nie przyjmować gości, nie wychodzić do sklepu, nie wychodzić na spacer, nie korzystać z transportu komunikacją zbiorową. Kwarantanna powinna obejmować wszystkich członków rodziny i znajomych, którzy mieli ze sobą kontakt. W ciągu kwarantanny co najmniej raz na 24 godzinydo drzwi zapuka Policja lub służby sanitarne, aby sprawdzić czy przestrzega się warunków kwarantanny i dostarczyć osobom w izolacji potrzebne produkty spożywcze. W czasie kwarantanny stsoujmy się do wszystkich wytycznych dotyczących higieny. Jeśli w trakcie kwarantanny poczujemy się źle należy zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Za niedopełnienie obowiązku izolacji grozi kara wynosząca 5000 zł. Znacznie ważniejsza jest jednak odpowiedzialność społeczna. Jeśli mamy świadomość, że możemy stanowić zagrożenie dla innych, to postępujmy odpowiedzialnie i nie narażajmy kolejnych osób na zarażenie koronawirusem.
ZUS wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom
Wszyscy mamy świadomość, że koronawirus i związane z nim problemy gospodarcze odcisną się na kieszeniach przedsiębiorców. Zalecenie pracy zdalnej, pełnienie opieki nad najmniejszymi dziećmi czy postojowe, to tylko niektóre problemy z jakimi zmierzą się osoby prawadzące własny biznes. Aby zamortyzować ich straty ZUS przygotował specjalny pakiet:
- Przy problemach z opłacaniem składek, przedsiębiorca może złożyć wniosek o ich odroczenie.
- Zadłużenie w płaceniu składek można będzie rozłożyć na raty.
- Po podpisaniu umowy ratalnej, ewentualnie toczące się postępowanie egzekucyjne wobec przedsiębiorcy zostanie zawieszone.
- Jeśli właściciel firmy poniósł znaczne straty, a zapłacenie składek mogłoby mieć wpływ na płynność finansową jego przedsiębiorstwa, składki mogą zostać umorzone.
Oczywiście w przypadku wszystkich wymienionych możliwości należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS.
W przypadku, gdy przedsiębiorca zachoruje na koronowirusa SARS CoV-2 otrzyma zasiłek chorobowy, jednak w dwóch przypadkach:
- Jeżeli zostanie poddany kwarantannie lub izolacji,
- w trakcie leczenia lekarz uzna, że należy przedsiębiorcy wystawić zwolnienie lakarskie.
W celu zasięgnięcia większej ilości informacji można dzwonić pod specjalnie uruchomioną przez ZUS infolinię: 22 560 16 00.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...