Tajlandia - jakie choroby mogą być dla nas zagrożeniem?

W zimie w Polsce coraz więcej osób wybiera dalekie wakacje w ciepłych i gorących miejscach. 

Tajlandia – tętniący życiem Bangkok, rajska wyspa Phuket, mistyczne świątynie oraz stosunkowo tanie międzykontynentalne bilety lotnicze to zdecydowanie wystarczające powody, aby skusić się na wyjazd do tego kraju, co zresztą widać w statystykach. W ubiegłym roku Tajlandię odwiedziły około 120 tysięcy turystów z samej Polski! Warto także się tam wybrać, jednak wcześniej należy podjąć pewne środki ostrożności, w szcególności jeśli chodzi o choroby tropikalne.

 

Zagrożenia w Tajlandii

Przede wszystkim należy pamiętać, że Tajlandia to egzotyczny kraj. I choć jego mieszkańcy stoją na dość wysokim, w porównaniu do reszty Azji, poziomie cywilizacyjnym oraz jak najbardziej przyzwyczajeni się do turystów z Europy oraz języka angielskiego, to jednak ciągle istnieją tam pewne zagrożenia epidemiologiczne, z którymi nie spotkamy się na naszym kontynencie.

Jakie to są choroby i jak się przed nimi zabezpieczyć?

 

1) Malaria

Przede wszystkim oczywiście należy tu wspomnieć o malarii. Szacuje się, że na wyspach z prowincji Krabi oraz w kurorcie Pattaya malaria nie występuje. Bardzo sporadyczne przypadki odnotowano w większych miastach turystycznych. Malaria występuje jednak na terenach wiejskich, szczególnie przy granicy z Kambodżą oraz Laosem.

Jakie są objawy tej choroby? Przede wszystkim dominującym objawem są tutaj cykliczne napady gorączki, w zależności od typu zarodźca powtarzające się co 48 lub 72h. Do gorączki dołączają się bóle głowy, mięśni, wymioty, biegunka czy żółtaczka. Malaria może zakończyć się śmiercią.

Leczenie jest wyłącznie objawowe, nie ma także szczepienia na malarię. W związku z tym konieczna jest profilaktyka w postaci ochrony przed komarami. Stosowana jest tu odzież z dłuższymi rękawami, repelenty oraz moskitiera – będą one przydatne podczas wycieczek w rejony wiejskie. W niektórych przypadkach zalecane jest również stosowanie chemioprofilaktyki, czyli leków.

 

 

2) Denga

Denga to choroba wirusowa, przenoszona przez komary, objawiająca się przede wszystkim gorączką, bólami mięśni, stawów oraz dość charakterystyczną wysypką. Czasami jednak objawy są poważniejsze i dochodzi do gorączki krwotocznej, krwotoków, spadku ilości płytek krwi, objętości płynów, co prowadzi do wstrząsu i czasem nawet do śmierci. Leczenie jest wyłącznie objawowe, nie istnieje szczepienie na tę chorobę. Prowadzona jest profilaktyka przed ukąszeniami komarów.

3) WZW A

Jest to tzw. żółtaczka pokarmowa. Występuje ona jak najbardziej także w Polsce, jednak w Azji jest częstsza z uwagi na gorsze warunki sanitarne. Jej objawy to przede wszystkim osłabienie, senność, wymioty, żółtaczka. Istnieje szczepienie na wirus WZW A, z którego warto skorzystać.

4) Dur brzuszny

To choroba bakteryjna, jednak z tzw. : „chorób brudnych rąk”. Wywołana przez pałeczkę Salmonella Typhi, charakteryzuje się gorączką, wysypką, powiększeniem wątroby i śledziony oraz zapaleniem spojówek. Nieleczona może prowadzić do śmierci. W leczeniu stosuje się antybiotyk, jednak warto podkreślić, ze dostępna jest i dla większości turystów zalecana szczepionka przeciwko durowi.

5) Inne: japońskie zapalenie mózgu, wścieklizna, leptospiroza, biegunki bakteryjne, AIDS, koronawirus

Japońskie zapalenie mózgu w zdecydowanej większości wypadków przechodzi bezobjawowo, niemniej jednak pozostałe przypadki mogą zakończyć się ciężkimi powikłaniami. Ryzyko zachorowania wzrasta szczególnie w przypadku dłuższych podróży oraz pobytu w rejonach wiejskich. Wścieklizna występuje również w Polsce, lecz na terenie Azji ma większe nasilenie z uwagi na brak właściwej kontroli nad zwierzętami, nawet hodowlanymi. Ryzyko zachorowania na wściekliznę pojawia się przede wszystkim w momencie dłuższego kontaktu z ssakami np. pracy w schronisku psów w Tajlandii. Leptospiroza to choroba wywołana przez krętki, przedostające się do organizmu poprzez uszkodzoną błonę śluzową i skórę. Uszkadzają one przede wszystkim wątrobę oraz nerki. W celu profilaktyki zaleca się unikanie punktów gastronomicznych o wątpliwej higienie oraz kąpieli czy brodzenia gołymi stopami w miejscach o brudnej wodzie – zaliczają się tu również pola ryżowe. Biegunki bakteryjne to dość powszechna sprawa związana z innym pożywieniem oraz czasem – jego gorszą higieną. O AIDS trzeba wspomnieć w kontekście tatuaży i kolczyków. Wiele osób chętnie by wróciło z Tajlandii z taką pamiątką, jednak najpierw trzeba sprawdzić, czy sprzęt jest na pewno dezynfekowany.

Warto w tym momencie trochę więcej powiedzieć o koronawirusie 2019-nCoV. Otóż w chwili obecnej stanowi on spore zagrożenie. Pierwsze przypadki opisano w 2019 roku w Chinach, w mieście Wuhan. Obecnie jednak wirus rozprzestrzenia się na cały świat, szczególnie zaś na kraje południowo azjatyckie. W związku z większym ryzykiem zakażenia wirusem z Wuhan, odwoływane są wycieczki do Tajlandii oraz sugerowane jest niepodjemowanie podróży, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli jednak podróż jest konieczna, wróciliśmy niedawno z Tajlandii albo też przebywamy tam obecnie, zalecane jest zachowanie pewnych środków ostrożności. Przede wszystkim należy dbać o higienę, czesto myć ręce, unikać dużych skupisk ludzi, zachować ostrożność przy kontaktach z chorymi osobami. Trzeba także uważać, aby nie dotykać spojówek czy ust rękoma, które nie były przed chwilą umyte. Droga transmisji wirusa jest jeszcze nie do końca poznana, jednak najprawdopodobniej zarażenie się od drugiej osoby jest jak najbardziej możliwe, dlatego widząc osobę chorą, zwróćmy jej uwagę, aby zasłoniła usta i nos maseczką oraz udała się do lekarza. Sugerowana etiologia koronawirusa dotyczy spożywania zakażonego mięsa. Z tego powodu zalecane jest kupowanie mięsa i produktów odzwierzęcych ze znanych źródeł oraz dokładna ich obróbka termiczna, jeśli jest to surowy produkt, a także mycie rąk po przyrządzeniu mięsa, jajek itp. Choroba przebiega w różnym zakresie.  U niektórych osób obserwowane są jedynie objawy podobne do lekkiej grypy - gorączka, dreszcze, kaszel. Najczęściej jednak wirus powoduje zapalenie płuc. Czasem pojawia się groźny dla życia zespół niewydolności oddechowej. W razie zaobserowania u siebie dolegliwości ze strony układu oddechowego- kataru, kaszlu, a także gorączki czy ogólnych objawów infekcji, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, informując go o pobycie w Tajlandii. Warto podkreślić, że nie ma leków, które pomogą zapobiegać pojawieniu się choroby, nie jest też dostępna szczepionka. Na chwilę obecną nie ma także leczenia przyczynowego, w razie zachorowania stosowane jest jedynie leczenie objawowe.

szczepienia           

Należy szczególnie podkreślić, że około 6-4 tygodni przed wyjazdem  stanowczo zalecana jest wizyta u lekarza medycyny podróży. Określi on dokładnie, jakie szczepienia powinniśmy odbyć, na co uważać w danym kraju, jak się zabezpieczyć przed chorobami tak, aby cały wyjazd był niezapomnianą przygodą w pozytywnym znaczeniu.

Jakie szczepienia są zatem zalecane? Przede wszystkim z uwagi na zagrożenie odrą oraz chorobami typu polio, trzeba upewnić się, że odbyte zostały wszelkie szczepienia zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązującym w Polsce i czy któregoś szczepienia nie trzeba powtórzyć.

Następnie zdecydowanie rekomendowane są szczepienia na WZW A oraz dur brzuszny. Część podróżujących powinna także zabezpieczyć się przeciwko cholerze, japońskiemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie. To jednak dokładnie pomoże ocenić lekarz medycyny podróży.

 

Koszty leczenia i ubezpieczenie

Na koniec warto jeszcze powiedzieć kilka słów o leczeniu w Tajlandii. Otóż zasadniczo jego koszty nie są niskie. Dlatego też należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Warto przede wszystkim upewnić się, czy będzie ono obejmowało choroby tropikalne oraz wypadki związane z rodzajami aktywności, jakie chcemy uprawiać.

 

 

Warta Travel

 

 

 

 

Grafiki

Przyznane oceny
5.0

1 wszystkich ocen
Zaloguj