Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy transdermalny sposób leczenia dorosłych ze schizofrenią. Plaster opracowany przez Noven Pharmaceuticals, a sprzedawany pod nazwą Secuado to system transdermalnego dostarczania leku raz na dobę, który zapewnia równe stężenie leku w ciągu 24 godzin.
Plaster zawiera atypową, przeciwpsychotyczną asenapinę, substancję powszechnie stosowaną w leczeniu schizofrenii, w celu złagodzenia objawów negatywnych i poprawy funkcji poznawczych u pacjentów zmagających się z tą chorobą.
Gdy osoby żyjące ze schizofrenią przechodzą przez cykl leczenia, ich możliwości terapeutyczne są ograniczone. Po jakimś czasie chorzy lub ich opiekunowie poszukują nowych opcji leczenia. Oprócz oferowania nowej opcji dostarczania leku, plastry przezskórne mogą również zapewniać opiekunom i pracownikom służby zdrowia nieinwazyjne, wizualne potwierdzenie stosowania leku przez chorego.
Skuteczność i bezpieczeństwo nowego plastra oceniono podczas 6-tygodniowego badania z udziałem 616 dorosłych osób chorych na schizofrenię. SECUADO wykazało również statystycznie znaczącą poprawę wyników w skali globalnego wrażenia klinicznego (CGI-S), co stanowi dodatkowy punkt końcowy badania. Ogólny profil bezpieczeństwa preparatu SECUADO był zgodny z tym, co znane jest ze stosowanej podjęzykowo asenapiny. Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi były zaburzenia pozapiramidowe (drżenie i inne zaburzenia ruchowe), reakcja skórna w miejscu podania i przyrost masy ciała.
Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które zakłóca proces myślowy i reakcje emocjonalne, wpływa na percepcję i interakcje społeczne. Objawia się objawami psychotycznymi, takimi jak dezorganizacja psychiczna, zaburzenia poznawcze, zaburzenia afektu, omamy i urojenia. Schizofrenia dotyka około 1,1 procent wszystkich ludzi na świecie.
Plaster może zwiększyć prawdopodobieństwo przestrzegania zaleceń dotyczących leczenia przez tę część chorych, którzy nie chcą codziennie przyjmować tabletek lub otrzymywać leku w postaci długo działającej iniekcji. Niektórzy lekarze obawiają się, że nowy plaster może nie wpłynąć znacznie na ogólne przestrzeganie leczenia. W przeciwieństwie do zastrzyków, których efekt leczniczy może trwać od 2 do 4 tygodni, w przypadku samodzielnie stosowanego leku, pacjenci mogą codziennie decydować o zakończeniu leczenia.
Dr Jonathan R. Stevens, adiunkt na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Menninger w Baylor College of Medicine, uważa jednak , że lek w formie plastra może znacznie wspomóc proces leczenia schizofrenii. Przestrzeganie zaleceń lekarskich stanowi wyzwanie dla wielu chorób przewlekłych, a zaburzenia psychiczne nie są wyjątkiem. Niektórzy ludzie mają problemy z połykaniem tabletek lub nie lubią wrażeń związanych z ich przyjmowaniem. Stevens uważa, że dla tych osób podawanie leku przez skórę może być jedyną alternatywą. Może również udostępnić asenapinę pacjentom, którzy mają problemy żołądkowo-jelitowe, gdy przyjmują ją w postaci tabletek. Psychiatra docenił również fakt, że plaster można umieścić na ciele w miejscu widocznym, aby opiekun lub lekarz mogli sprawdzić, czy chory rzeczywiście je stosuje. W przypadku niektórych pacjentów ze schizofrenią ciężko jest ocenić, czy stosowali się do zaleconego leczenia, gdy dochodzi do pogorszenia ich samopoczucia.
Asenapina ma podobny profil ryzyka do korzyści, jak inne dostępne atypowe leki przeciwpsychotyczne. Plaster może powodować mniej działań niepożądanych, ponieważ omija jelita, co może być pomocne dla niektórych osób, które zmagają się z objawami żołądkowo-jelitowymi podczas przyjmowania leku. Ponadto chorzy, którzy uważają, stosowanie tabletki lub iniekcji za inwazyjne, mogą z większym prawdopodobieństwem przekonać się do stosowania plastra.
Jest to pierwszy lek na schizofrenię dostępny w postaci plastrów. Jeśli zostanie dobrze przyjęty, może wywołać inne postępy w zastosowaniach przezskórnie działających leków. Naukowcy odkryli, że u osób chorych na schizofrenię dostępność receptorów opioidowych jest niższa, co może prowadzić do nowych ścieżek leczenia.
Chociaż FDA zatwierdziła leczenie pacjentów ze schizofrenią za pomocą plastra z asenapiną, wydała również ostrzeżenie, by nie stosować go w leczeniu pacjentów z objawami psychotycznymi wywołanymi demencją.
Widać również, że corasz częściej firmy farmaceutyczne zaczynają wprowadzać plastry w formie iniekcji leków. Ostatnio pisaliśmy o szczepionce na grypę w formie plastra przyklejanego na skórę, która ma zastąpić tradycyjne szczepienia.
Źródła:
Źródło zdjęcia: 123rf.com
Więcej komentarzy...