Koronawirus SARS CoV-2 zmienił wiele w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Przyzwyczajeni do korzystania ze wszelkiego rodzaju swobód, musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości. Nie możemy już swobodnie przemieszczać się, przebywać poza domem, korzystać ze służby zdrowia, załatwiać spraw urzędowych itp. To znaczące zmiany, do których być może będziemy musieli przyzwyczaić się na dłużej. Nikt nie jest w stanie podać dokładnej daty zakończenia pandemii spowodowanej koronawirusem SARS CoV-2, czy momentu w którym wirus przestanie być groźny, a życie wróci do normy. Podaje się, że przełomowym momentem może być wynalezienie szczepionki, jednak dopóki prace nad lekiem wciąż trwają, będziemy musieli przyzwyczaić się do nowego porządku.
Sprawy codzienne i rodzinne
Niestety restrykcje związane z koronawirusem na samym początku uderzyły w sprawy i wydarzenia życia codziennego i rodzinnego. Zalecane jest utrzymywanie dystansu, poluźnienie kontaktów między członkami rodziny z którymi nie zamieszkujemy w jednym gospodarstwie domowym. Kolejnym elementem życia rodzinnego, jaki został dotknięty przez koronawirusa SARS CoV-2 są wydarzenia rodzinne, takie jak: śluby, wesela, chrzciny, pogrzeby itp. Na chwilę obecną funkcjonują ograniczenia, zakładającego obecność na tego typu wydarzeniach jedynie kilku osób. To znaczące utrudnienie dla najbliższych, którzy chcieliby uczestniczyć w rodzinnych spotkaniach. Na czas epidemii zalecono rezygnację z wylewnych powitań, podawania ręki, a zalecany dystans pomiędzy osobami to odległość co najmniej dwóch metrów. Do tej pory nie doświadczyliśmy takich obostrzeń.
Zmianie prawdopodobnie ulegną także nasze dotychczasowe zwyczaje dotyczące higieny. Bardzo pozytywne (jeśli można mówić o plusach pandemii) byłoby poprawienie higieny – częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kichania, nakładanie rękawiczek po wejściu do sklepu spożywczego itp. Te zmiany na pewno wszystkim wyjdą na dobre.
U wielu osób mogą rozwinąć się różnego rodzaju fobie czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Niektóre osoby staną się szczególnie wrażliwe na zarazki, będą starały się unikać dotykania „zanieczyszczonych” powierzchni lub doświadczą nerwowego i pogłębiającego się drżenia rąk.
Turystyka
Jednym z sektorów, który najszybciej odczuł obostrzenia związane z koronawirusem SARS CoV-2 jest turystyka. Ruch lotniczy praktycznie zamarł, granice zostały zamknięte, a ogromna ilość wycieczek musiała zostać odwołana, zarówno w kraju jak i na całym świecie. Sektor turystyczny boleśnie odczuje wycofanie się ogromnej liczby klientów. Już teraz biura podróży namawiają klientów do nie odwoływania wycieczek, a przekładania terminów wyjazdów. Przed nami wyjątkowa majówka, która dla większości Polaków, będzie inna niż zwykle. Zazwyczaj pierwsze naprawdę ciepłe dni sprzyjały wypoczynkowi, teraz trzeba będzie zorganizować sobie ten czas w najbliższym otoczeniu.
Jeśli już dojdzie do otwarcia granic i będziemy wyjeżdżać na pewno należy zainteresować się dodatkowym ubezpieczeniem na usługi medyczne. Do tej pory biura w większości oferowały podstawowy pakiet dla osób o dobrym stanie zdrowia zabezpieczający nas do pewnej kwoty. Ubezpieczeń nie obejmują zazwyczaj skomplikowane usługi medyczne, w tym zabiegi i operacje, jakich mogą wymagać osoby chore przewlekle. Dzięki wykupieniu abonamentu medycznego obejmującego podróże zagraniczne mamy pewność, że pomoc zostanie nam udzielona w nagłych przypadkach, także w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia wynikającego z chorób przewlekłych, a nawet na skutek spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Takie ubezpieczenie pozwala nie tylko w pełni cieszyć się wymarzonym urlopem, ale także czuć się bezpiecznie mając zagwarantowaną pomoc ze strony ubezpieczyciela.
Służba zdrowia
Na mocy decyzji władz w dobie pandemii zostały wstrzymane planowe operacje, zajęcia rehabilitacyjne, przyjęcia do sanatoriów, a większość wizyt lekarskich została odwołana. Nie przyjmują również dentyści – na wizytę mogą liczyć osoby, które uskarżają się na ból, dzieci i nagłe przypadki. Publiczne przychodnie przestawiły się na teleporady. Za pośrednictwem telefonu możemy uzyskać poradę lekarską, e-receptę i e-zwolnienie. W bardziej skomplikowanych przypadkach można umówić się na wizytę na konkretną godzinę. Po odblokowaniu służby zdrowia, większość pacjentów będzie chciała skorzystać ze swoich wizyt, a planowane wcześniej operacje będą musiały się odbyć, co może spowodować znaczne zatory i „niewyrabianie” się szpitali z ilością napływających pacjentów. Więcej na temat możliwego stanu służby zdrowia po koronawirusie pisaliśmy w artykule: „Koronawirus jako test dla służby zdrowia – co będzie po pandemii?”.
Finanse oraz rynek pracy
Z powodu domowej izolacji i sytuacji związanej z koronawirusem wiele firm musiało zamknąć swoje placówki i zawiesić działalność np. gastronomia i hotelarstwo. Wiele osób zderzyło się z widmem utraty pracy. To sprawia, że być może w najbliższej przyszłości osoby aktywne na rynku pracy będą musiały być bardziej elastyczne – przebranżawiać się, dodatkowo dokształcać, aby radzić sobie w dobie kryzysu. Ten zwrot z pewnością spowoduje przeniesienie się wielu branż do sfery online. Podczas, gdy sklepy i firmy działające stacjonarnie są zamknięte, można swobodnie działać w internecie – uruchomić e-sklep, prowadzić szkolenia online, czy realizować swoją pracę zdalnie.
To być może nauczy nas także, że zawsze warto posiadać oszczędności na czarną godzinę. Specjaliści przewidują, że w najbliższych miesiącach możemy liczyć się ze wzrostem bezrobocia, redukcją etatów, zmniejszeniem wynagrodzenia. Wszystkie te czynniki spowodują „zaciskanie pasa”. Wbrew pozorom jednak zmniejszenie konsumpcji nie sprzyja gospodarce – to popyt napędza podaż. Obserwując zachodnie rynki, a także amerykańskie notowania, musimy liczyć się z głęboką recesją obejmującą gospodarkę na całym świecie.
Informatyzacja
Zakupy online, praca zdalna czy teleporady istniały w naszym życiu do tej pory, jednak nie były nigdy wcześniej tak przydatne. Ograniczenie wychodzenia z domu przyczynia się do wybierania opcji załatwiania wszystkich najpotrzebniejszych spraw za pośrednictwem internetu – załatwienia sprawy przez e-urzędy, skorzystania ze sklepów online czy realizacji zadań w pracy lub nauki przez wirtualne aplikacje. Rozwiązania technologiczne mogą dotyczyć również niektórych gałęzi gospodarki takich jak handel. Już teraz w sklepach istnieje możliwość zapłaty przy samoobsługowej kasie czy złożenie zamówienia w restauracji poprzez mobilną aplikację. W niedalekiej przyszłości możliwe, że spotkamy się z coraz większą robotyzacją np. w sklepach, na stacjach benzynowych, gdzie maszyny zastąpią ludzką pracę.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...